Yeni Toyota Land Cruiser testi

Etiketler: Land Cruiser, Crawl Control,Dizel,DAC,Ford

 

 

Yeni Land Cruiser in en çok dikkat çeken özelliği olan Crawl Control sistemi ise test aracımızda değil sadece benzinli versiyonlarda bulunuyor. Dizel versiyonlarda bunun yerine yokuş iniş asistanı olarak tanımlayabileceğimiz DAC görev yapıyor.

 

Heybetli görünüm İlk defa 1951 yılında yollara çıktığında 2 kapılı ve tenteli olarak satışa çıkan Land Cruiser artık dört kapılı dev bir arazi aracı…

 

Heybetli görüntüyü destekleyen bir tasarım çizgisine sahip olan Land Cruiser, önceki nesliyle irtibatını da koparmamış. Büyük farlar ve ızgara aynı çizgiyi korurken farların tasarımının değiştirildiği ve biraz daha fazla yanlara taşırıldığı meraklı gözlerden kaçmıyor.

 

Diğer taraftan ön tampon da arazi kullanımını destekleyecek şekilde daha yüksek şekilde konumlandırılmış. Ayrıca arka tasarımı da önceki nesle göre daha derli toplu bir hale getirilen Land Cruiser, yeni lamba grubunun da etkisiyle hem daha kompakt hem de daha dinamik görünüyor.

 

Yeni Land Cruiser’in boyutları daha da büyümüş. Eski modele göre 60 mm daha uzun, 30 mm daha geniş ve tavan yüksekliği de 15 mm daha fazla olan Yeni Land Cruiser’un büyüyen boyutlarıyla birlikte güçlü görünümünü de pekişmiş. Aracın iç tasarımı ise kullanılan düğmelerin sayısına bakıldığında teknoloji üssü gibi duruyor, üstelik bu düğmelerin kullanımı da son derece kolay. Kullanılan malzeme kalitesi de bir hayli gelişen Land Cruiser, iç tasarımda dış tasarımdaki büyük ve güçlü imajına uygun ama bir o kadar da ergonomik bir tasarım diline sahip. Diğer taraftan büyüyen boyutlar ve 2850 mm’lik dingil mesafesi sayesinde içerideki kullanım alanı da bir hayli artmış. 7 koltuklu oturma düzenine sahip Land Cruiser, ayarlanan arka koltuk sırtlıklarının da sayesinde 7 kişiyi rahatlıkla seyahat ettirebiliyor. Aracın bagajı iki parçalı bir şekilde açılarak yükleme ve boşaltmayı kolaylaştırırken 701 litrelik yükleme kapasitesi de oldukça yeterli görünüyor. Mutlak arazi hâkimiyeti Land Cruiser’in yeniden tasarlanan ve güçlendirilen gövdesi daha da güvenli hale getirilmiş. Özellikle çift kollu süspansiyon sürüşü ve yol tutuşu daha güvenli hale getirmiş.

 

Yeni Land Cruiser’in en çok dikkat çeken özelliği olan Crawl Control sistemi ise test aracımızda değil sadece benzinli versiyonlarda bulunuyor. Dizel versiyonlarda bunun yerine yokuş iniş asistanı olarak tanımlayabileceğimiz DAC görev yapıyor. Tek bir düğmeyle harekete geçen bu sistem yokuş inişlerde araca gerekli frenlemeleri yapıyor ve gereksiz hızlanmaları önlüyor. Gerçekten Land Cruiser ile arazide olmak bir ayrıcalık. Sürüş esnasında o kadar zor yerlere tırmandık ve indik ama bir an olsun herhangi bir korkuya kapılmadık.

 

Yeni Land Cruiser’de kullanılan V8 dizel motor tamamen yeni inşa edilmiş. Daha önce V6 dizel bir güç ünitesi ile yol alan Land Cruiser, şimdi 265 HP güç ve 650 Nm tork üreten yepyeni dizel motoru ve 6 ileri otomatik şanzımanı ile 8.2 saniye gibi bir sürede 0-100 km/s hızlanmasını gerçekleştirebiliyor. 2665 kilogramlık ağırlığa sahip bu devasa aracın böylesi çevik olması bile başlı başına bir satın alma sebebi. Tabii ki Land Cruiser, bir asfalt aracı değil, bu yüzden arazideki performans daha önemli. 32 derecelik yaklaşma, 24 derecelik uzaklaşma ve 25 derecelik tepe açısına sahip olan Land Cruiser, yerden yüksek yapısı sayesinde 70 cm’lik bir sudan bile geçebiliyor.

 

Toplam 14 hava yastığı bulunan araçta, 3. sırada oturan yolcular için bile perde hava yastığı var. Ayrıca EBD destekli ABS, VSC ve dört farklı bölgeye göre ayarlanabilen klima gibi birçok donanım bulunuyor. Ülkemizde 109,950 € + 4.265 YTL fiyat ile satılan Land Cruiser’in arazi kabiliyetleri düşünüldüğünde bu meblağın çok da yüksek olduğu söylenemez. Eğer gerçekten yoldan çıkmak istorsanız bunu en iyi “Arazinin Kralı” Land Cruiser ile yapabilirsiniz…

 

Kaynak: Ford

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !