VIA'dan Ucuz Bilgisayar Konsepti OpenBook

Etiketler: asus,  Eee Pc, Pc,  Notebook, Everex Cloudbox, VIA, NanoBook, tasarım, OpenBook

 

ASUS'un geçen sene Eee PC'yi duyurmasının hemen ardında bir çok üretici çalışmalara başlamış ve bazıları çok kısa süre içerisinde kendi ürünlerini duyurmuştu. Örneğin Everex Cloudbox gibi. VIA da Eee PC'nin hemen duyurulmasının ardından NanoBook konseptini duyurmuştu ancak kötü tasarımından dolayı pek fazla ilgi görmedi. VIA, NanoBook tasarım ve özelliklerini geliştirip OpenBook referans dizaynını ortaya çıkarmış şimdi de.

OpenBook'un tasarımı yenilenmiş ve 8.9" ekranı 1024×768 çözünürlük sunuyor. Daha önceki NanoBook'da 7" ekran bulunuyordu. Kullanılan klavye ise Eee PC'dekine göre daha büyük. OpenBook'da 2 tane 2 MP'lik kamera bulunuyor ve iki ufak hoparlör ekranın hemen altında bulunuyor.

VIA'nın referans sistem dizaynı ve özellikleri arasıında VIA'Nın 1.6 GHz VIA C7-M işlemcisi (Ultra Low Voltage), yeni VX800 entegre yonga seti, 2 GB'a kadar DDR2 bellek desteği, 2.5" 80GB sabit disk bulunuyor. Isaiah işlemcisinden ise söz edilmiyor şimdilik. Ağ ve iletişim özellikleri ise iki modül olarak sunulmuş. İlk modülde Wi-Fi, Bluetooth ve Ethernet var. Bu ilk modül standart. Opsiyonel ikinci modül ise Wi-Max, HSDPA(3G) veya WCDMA desteği ekliyor. Kart okuyucu, D-Sub harici monitör çıkışu, 3 tane USB 2.0 portu ve kulaklık/mikrofon çıkışlarını unutmamak gerekiyor.

VIA OpenBook'un referans bataryası 3 saatlik pil ömrü sunuyormuş ve notebookda fazla çıkıntı yaratmıyor gördüğümüz kadarıyla. Ağırlığı 1 kg ve boyutları 240 x 175 x 28-36.2 mm. ASUS Eee PC 900'nin boyutları ise şöyleydi: 225 x 170 x (20~33.8) mm. Aradaki boyut farkı klavyenin büyüklüğüne yansımış ve bazı kullanıcılar için bu memnuniyet verici.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !