Machu Picchu Antik Kenti

Etiket: antik kent resimleri, Antik Kentler, antik şehir resimleri, antik şehirler, dünyanın antik kentleri, dünyanın antik şehirleri, dünyanın harikaları, dünyanın ören yerleri, dünyanın turizm merkezleri, Dünyanın Yeni 7 Harikası, dünyanın yeni 7 harikası resimleri, dünyanın yeni yedi harikası, dünyanın yeni yedi harikası resimleri, machu picchu antik kenti, machu picchu antik kenti hakkında, machu picchu antik kenti resimleri, peru, peru machu picchu antik kenti, perunun antik kentleri, perunun ören yerleri, perunun tarihi yerleri, perunun turistik yerleri, tarih, tarihi, tarihi eser resimleri, tarihi eserler, tarihi mekanlar, tarihi yerler, turistik, turistik eser resimleri, turistik eserler, turistik mekanlar, turistik yerler, turizm

 

 

Machu Picchu Antik Kenti, And Dağları ‘nın bir dağının zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba vadisi üzerinde kurulmuş olup. Peru‘ nun Cusco şehrine 88 km. mesafededir. Machu Picchu Antik Şehri, İnka‘ lı bir hükümran olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları feth ederken sık dağlar arasında kalmış bu Machu Picchu Antik Şehri, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir.Machu Picchu Antik Kenti, 200 den fazla, merdiven sistemiyle birbirne bağlı olan taş yapıdan oluşur.  

Şehrin 3000 basamağı bugün hala gayet iyi durumdadır.

Kuruluş amacı ve anlamı bugüne kadar gelmiş olan tartışma konusudur. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel kanıt içerikli çok fazla ipucu bulunmamasından, sadece tahminler yapılabilmektedir. Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen Machu Picchu Antik Şehri, ismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır. Şehrin tarım alanı olarak kullanılan teraslardan oluşan bölümleri, Eski Zirve (Quechua dilinde: Machu Picchu) denen dağın eteklerindedir. Şehrin sonunda ise Genç Zirve (Quechua dilinde: Huayna Picchu ) yükselir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !