"Kopya koyun Dolly " merakı ödül getirdi

Etiketler: AIDS, Parkinson,Alzheimer ,ABD,Çin,moleküler biyoloji ,genetik mühendisliği , DNA , TÜBİTAK  , Noksonlarının Alel Genler

 

 

Osmaniye Anadolu Lisesi ikinci sınıfında öğrenim gören İbrahim Kuşçu, İskoçya'da klonlanarak dünyaya getirilen ilk koyun ''Dolly'' ile ilgili araştırmalarından esinlenerek hazırladığı ''DNA Kök Hücre'' projesi, TÜBİTAK tarafından ''2008 Yılının Genç Biyoloğu'' olarak ödüllendirilmesini sağladı.

Kuşçu (16), AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının 1995 yılında Londra Büyükelçiliğinde polis memuru olarak görev yaptığını, orada doğduğunu ve aldığı İngilizce eğitimin yaşamının tüm alanında yararlı olduğunu söyledi.

İskoçya'nın Roslin Enstitüsünde klonlanan ilk memeli "Dolly" adlı koyunun dünyaya gelmesiyle genetik mühendisliğinde önemli gelişmelerin yaşandığını, genlerin laboratuvar koşullarında biçimlendirilmesinin ilgisini çektiğini belirten Kuşçu, şöyle devam etti:

"Geçen yıl Adana'da gerçekleştirilen '15'inci Ulusal Bilim Olimpiyatları Biyoloji Yarışmasında' Akdeniz bölge birincisi, Türkiye sekizincisi oldum.

Bu yılın başlarında TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmaya 'DNA Intron ve Noksonlarının Alel Genler Üzerindeki Rejenesyonları Sonucu Oluşan Kök Hücre Tedavisi' adlı projem ve geçen yılki Biyoloji Olimpiyatları'ndaki başarımdan dolayı '2008 yılının Genç Biyoloğu' seçildim.

Projemde, İskoçya'da klonlanan Dolly ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinde klonlanan 'Oyalı" adlı koyunlardan esinlenerek gen transferi yöntemi, ıslah çalışmaları sonucu elde edilen verimli ürünün niteliği değişmeksizin seri olarak üretileceğini savundum.

İnsanlarda diyabet, kalp gibi genetik hastalıklara bunun çözüm olacağını belirttim. Ayrıca, her yıl binlerce kişi organ bulamadığı için ölüyor. Bu yöntemle kalp, böbrek, pankreas gibi yeni organlar üretilebileceğini anlattım. Ayrıca halen tedavisi bulunmayan AIDS, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara çözüm olacağını öne sürdüm."

Yurtdışında ABD ve Çin gibi genetik mühendisliği konusunda önemli çalışmaları bulunan ülkelerin üniversitelerinde öğrenimini sürdürmeyi hedeflediğini belirten Kuşçu, iki farklı dershaneye burslu olarak devam ettiğini, Türkiye'nin ünlü üniversiteleri tarafından izlendiğini belirterek, "moleküler biyoloji ve genetik mühendisliğinde dünya çapında bilim adamı olmayı hedefliyorum" dedi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !