Bahama Adaları

Etiketler: ada fotoğrafları, ada resimleri, adalar hakkında ,adalarımız,Bahama Adaları ,Bahama Adaları Hakkında, Bahamalar ,Balayı Adaları, dünya turizmi ,dünyadaki ada fotoğrafları • dünyadaki ada resimleri • Dünyadaki Adalar , dünyadaki turistik adalar , dünyadaki turizm merkezleri , Tropik Adalar , turistik, turistik ada resimleri , turistik adalar , turistik mekanlar, turistik yerler, turizm , turizm merkezleri

 

 

Bahamalar (İspanyolcaâ??da bajamar â??Sığ Denizâ?), tam adı Bahama Milletler Topluluğu , Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. ABDâ??nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniolaâ??nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400â??e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalarâ??ın toplam yüz ölçümü 13939 km², Nüfusu (1991) 261.000â??dir. Başkenti en önemli ada olan New Providenceâ??deki Nassauâ??dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleutheraâ??dır.

 

Tarih

Bahamalarâ??ın ilk sakinleri Kristof Kolombâ??un Lucayan adını verdiği Aravak Yerlileriydi. Bunların kökeni Güney Amerikaâ??dan gelen ve Karaipâ??ler tarafından kuzeye Antil Deniziâ??ne sürülen Aravaklara dayanmaktadır. Komşu Karaiplerin tersine genellikle barışçı olan Aravaklar daha çok balıkçılık ve tarımla uğraşır insan eti yemezlerdi. 1492â??de Yenidünyaâ??ya varan Kristof Kolombâ??un ilk olarak Bahamalarda Yerlilerce Guanahani olarak adlandırılan adaya ayak bastığı sanılmaktadır. İspanyollar Bahamalarâ??a yerleşmek için bir girişimde bulunmadılar ama düzenledikleri baskınlarla barışçı Aravakları toplayıp Hispaniola madenlerinde çalıştırdılar. Bu köle avları sonucu adaların nüfusu azaldı. Yüzyıl kadar sonra İngiliz göçmenler buraya geldiğinde adalarda hiç bir insan yaşamıyordu.

 

1629â?? da İngiliz Kralı I. Charles Bahamları bakanlardan birine bağış olarak verdi. Bahamalar 1970â??te Albermarle dükünün de aralarında yer aldığı Güney Carolina kolonisi sahiplerine yeni bir mülk kolonisi olarak verildi. Korsanlık başlıca geçim kaynağı ve yaşam biçimi haline geldi. Bahamalar 1917â?? de yeniden tahta bağlandıktan sonra korsanlığa son vermek için ciddi çabalar gösterildi. İlk krallık valisi olan Woodes Rogers büyük ölçüde kendi servetini harcayarak korsanlığı önlemeyi başardı. 1776â??da bir kaç gün ABD Deniz Kuvvetlerinin, 1782-83 arasında da İspanya elinde kalan adalar, Versailles antlaşmasıyla (1783) yeniden İngiltereâ??ye verildi.

Mayıs 1963â??te Londraâ??da toplanan bir konferansta adalar için yeni bir anayasa hazırlandı. 1967 genel seçimlerinde Lynden Pindling liderliğinde iktidara gelen İlerici Liberal Parti, ırk ayrımına son verilmesi ve tam bağımsızlık için çalışarak ekonomide yabancıların yerini Bahamalalıların almasını sağladı. Bahamlar 1973 yılında bağımsızlığını kazandı.Bahamalar 1983â??te Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarıâ??na (CARICOM) üye oldu.

 

Doğal Yapı

Bahamalar güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur. Çoğu dar ve uzun olan adaların Atlas Okyanusuâ??na bakan kuzeydoğu yamaçlarında kıyıya vuran dalgaların ve alize rüzgarlarının taşıdığı kumlardan oluşmuş tepecikler uzanır. Bahamalarâ??ın en yüksek noktası Cat Adasındaki Alvernia Dağıdır. Adaların etrafı mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Bahamalarâ??da hiç akarsu yoktur.

 

İklim

Bahamalarâ??ın iki mevsimli yumuşak astropik iklimi büyük ölçüde Gulf Stream Akıntısı ile Atlas Okyanusuâ??nun meltemlerinin etkisi altındadır. Ortlama sıcaklık kış aylarında 21 derece, yaz aylarında 27 derecedir.

 

Nüfus

Bahamalarâ??da Avrupalılar ile köle ticareti yoluyla adalara getirilen Afrikalıların karışımından oluşan bir halk yaşar. Yalnızca 22 kadar ada ve köyde yerleşim vardır. Nüfusun %59,1â??i kentlerde %40,9â??u kıyılarda yaşar. Bahamlarda nüfusun beşte ikisi 15 yaşın altındadır. Ülkenin resmi dili İngilizcedir.

 

Ekonomi

Büyük ölçüde turizm ve uluslararası finans hizmetlerine dayanan bir Pazar ekonomisine sahip olan Bahamalarâ??ın 1989 gayri safi milli hasılası (GSMH) 2 Milyar 820 Milyon ABD dolarını bulmuştur. Tarımın GSMH ve istihdam içindeki payı %5 dolayındadır. Ülkenin gıda gereksiniminin nerdeyse tümü büyük ölçüde ABDâ??den yapılan ithalatla sağlanmaktadır. Bölgenin bol güneşli iklimi domates, muz, ananas, mango, guava, guanabana ve greyfurt gibi meyvelerin yetiştirilmesine elvermektedir. Madencilik yalnızca tuz ve çimento üretimine dayanır. Bahamalarâ??ın en önemli sanayi merkezi olan Büyük Bahamaâ??daki Freeportâ??ta büyük bir çimento fabrikası vardır.

 

Kültürel Yaşam

Yerel halkın özelliklerini yansıtan Bahama kültürü, komşu adalardan gelme bazı etkiler de taşır. Çeşitli geleneksel toplu eğlencelerin en önemlisi Noelâ?? i izleyen günde ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Törene katılanlar özel olarak kendilerine ayrılan ana caddede süslü giysiler içinde inek çanları ve davullar çalarak yürür ve Afrika kökenli goombay ritmi eşliğinde dans ederler. Nassauâ??da amatör koro tiyatro ve dans toplulukları yerel özellikler taşıyan gösteriler sunarlar. Bahamalılar son yıllarda resim ve edebiyat alanında çeşitli eserler vermişlerdir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !